Spoštovani starši!

V šoli se je pojavila glistavost, zato je pomembno, da preventivno ukrepamo in zdravimo.

Prosimo vas, da dosledno upoštevate spodnja navodila, saj bomo le tako lahko preprečili širjenje glistavosti. Hvala za razumevanje!

Pojav glistavosti

Najpogostejši povzročitelji glistavosti, predvsem pri otrocih in mladostnikih, so podančice in navadna glista. Čas od okužbe do prvih znakov bolezni traja od enega do dveh mesecev.

Podančica

Živi izključno v človeku, pogostejša je pri otrocih. So gliste bele barve in jih običajno opazimo v okolici zadnjične odprtine ali pa v blatu okužene osebe. Gre za do dva milimetra dolge koščke nitke, ki se gibljejo.

Znaki:

• srbenje in s tem praskanje okoli zadnjične odprtine zlasti ponoči, kar povzroči prenos jajčeca iz rok na predmete s katerimi oboleli prihaja v stik;
  • bolečine v trebuhu;
  • neredna prebava, slabost, hujšanje;
  • nespečnost, nemiren spanec;
  • pri deklicah lahko glista potuje in povzroči vnetje nožnice.

Način prenosa:

• s praskanjem se jajčeca, ki se prilepijo pod nohte preko prstov zanesejo na različne predmete;
  • z vnosom rok na katerih so jajčeca kot posledica praskanja v usta že okuženega otroka;
  • potovanje ličink iz zadnjičnih gub skozi zadnjik nazaj v debelo črevo – retroinfekcija.

Zdravljenje

• z zdravili, ki jih predpiše zdravnik;
  • HIGIENSKI UKREPI, brez katerih ni uspeha;
  • preprečitev praskanja okoli zadnjika.

Upoštevati je potrebno higienske ukrepe:

• dosledno umivanje rok s toplo tekočo vodo in milom;
  • vsakodnevno prhanje;
  • menjava perila opranega na visokih temperaturah;
  • otroka oblečemo pred spanjem v oblačila, preko katerih ne bo dosegel ritke;
  • predmete s katerimi je bil v stiku oboleli je potrebno oprati z vročo vodo in detergentom;
  • postriženi nohti.

Ker je glistavost nadležna poskrbite, da boste izvajali  higienske ukrepe, saj bomo le tako preprečili širjenje glistavosti.

Več informacij o pojavu uši lahko dobite na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja (NIJZ): http://www.nijz.si/ .