usiV šoli so se ponovno pojavile uši, zato je pomembno, da preventivno ukrepamo takoj in dosledno vsi. Prosimo, da otroku doma pogledate lasišče in če opazite uši (gnide), zaradi tveganja za prenos, ki ga drugače ne moremo omejiti, naj otrok ostane doma, dokler tveganje ne mine.
Prosimo vas, da dosledno upoštevate spodnja navodila, saj bomo le tako lahko preprečili širjenje uši.
Hvala za razumevanje!
POJAV NAGLAVNIH UŠI
• Ušivost je pojav zajedavcev na ljudeh.
• Uši so drobni, a s prostim očesom vidni insekti, ki ne letijo. Hranijo se s krvjo okužene osebe. Ob tem nastajajo drobne ranice, ki lahko močno srbijo. Posledica praskanja takih ranic so lahko okužbe, krastice.
• Pri naglavni ušivosti je zajedavec siva uš, ki se najpogosteje naseli na lasišče predšolskih in šolskih otrok na značilna mesta za ušesi in na tilniku, raje na čistem kot umazanem lasišču.
• Uši se prenašajo direktno iz glave na glavo ob igri, spanju,…, lahko pa tudi skupnih predmetih – posteljnina, brisače, plišaste igrače, glavnik, (okrasne) blazine,…
• Odrasla uš izleže drobne sive gnide (bela jajčeca) k lasnemu korenu, kjer se močno prilepijo (po tej lastnosti gnido ločimo od prhljaja, ki ga zlahka dvignemo z nohtom).
• V 5-10 dneh se iz njih izležejo uši, v par dneh dosežejo odraslost, se zopet razmnožujejo, zato je potrebno skrbno, pravilno upoštevanje navodil.
NAVODILA ZA RAZUŠEVANJE
• Ko opazite uši (gnide), je pomembno, da natančno pregledate lasišče vsem družinskim članom, ne le otrokom.
• Zdravila za zatiranje uši kupimo v lekarni, kjer nam bodo odgovorili na vsa vprašanja o uporabi teh sredstev, ki so trenutno naprodaj.
• Najprej operemo lase z navadnim šamponom, ki ga običajno uporabljamo.
• Nato na čisto lasišče nanesemo poseben šampon ali zdravilo proti ušivosti – po navodilih!
• Po predpisanem času to sredstvo temeljito speremo, mokre lase prečešemo z gostim glavnikom – od začetka do konca lasu – da odstranimo ostanke gnid in uši.
• Postopek je treba ponoviti čez 7 dni, ko se iz preostalih gnid izležejo nove uši.
Higienski ukrepi:
• Vse predmete za higieno las (krtače, glavnike, sponke, naglavne obroče…) in igrače je treba oprati v vroči vodi, najmanj 10 min pri vsaj 60°C. Ne pozabite kap, rutic, pokrival!
• Obleko, posteljnino, osebno perilo, okrasne blazine,…je potrebno oprati pri najvišji dovoljeni temperaturi – po možnosti 95°C. Prelikamo z likalnikom!
• Obleke in predmete, ki se ne smejo prati, zavržemo ali jih vsaj 14 dni nepredušno zapremo v plastično vrečko – lahko tudi v zamrzovalnik.
• Stole s tekstilno oblogo, kavče, prevleke, avtomobilske sedeže in drugo oblazinjeno pohištvo je treba temeljito sčistiti s sesalnikom.
Ker so uši in gnide trpežne in zelo nadležne, poskrbite, da boste lasišča vseh družinskih članov, predvsem pa otrok, REDNO pregledovali, da preprečite morebitne ponovne okužbe.
Več informacij o pojavu uši lahko dobite na spletni strani Nacionalenga instituta za javno zdravje ali na naslednji povezavi (NIJZ).

Helena Gaberšek