Logotip

ZDRAVA_SOLA

Leta 1993 je bila naša šola z dvanajstimi pilotno vključenimi šolami med prvimi v državah, ki se je priključila Evropski mreži zdravih šol (The European Network of Health Promoting Schools). Projekt Zdrave šole je prvi skupni projekt treh evropskih organizacij:

• Komisije za regionalni razvoj pri EU (Commission of the European Communities);
  • Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo (World Health Organizacion Europe);
  • Sveta Evrope (Council of Europe).

Naše osnovno vodilo je bilo izboljšati in promovirati zdravje v šolskem okolju in ustvariti ustrezne pogoje za ustvarjalno delo in osebnostni razvoj učencev in učiteljev.

Zavedali smo se, da otroci med izobraževanjem preživijo velik del časa v šolskem okolju, zato je bilo toliko pomembneje načrtovati in usmerjati izbiro dejavnosti, s pomočjo katerih se oblikujejo otrokove osnovne vrednote glede prehrane, gibanja, odnosa do sebe, do soljudi in narave.

S sistematičnim in poenotenim pristopom v Slovenski mreži zdravih šol smo se povezali z drugimi institucijami na lokalni, regijski in državni ravni, s katerimi smo načrtovali vsebine in vrednotili rezultate našega dela.

S to vizijo je v teh letih projekt Zdrave šole prerasel v skrbno načrtovan proces dela, ki je sistematično vpleten v šolski kurikul in pri katerem sledimo naslednjim ciljem:

• Aktivno podpiramo pozitivno samopodobo vseh učencev s tem, da pokažemo, da lahko prav vsak prispeva k življenju v šoli.
  • Skrbimo za vsestranski razvoj dobrih medsebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
  • Prizadevamo si, da bi socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
  • Vse učence spodbujamo k različnim dejavnostim tako, da  oblikujemo raznovrstne pobude.
  • Izkoristimo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
  • Skrbimo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
  • Povezujemo se s srednjo šolo za skupno pripravo skladnega učnega načrta zdravstvene vzgoje.
  • Aktivno podpiramo zdravje in blaginjo svojih učiteljev.
  • Upoštevamo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
  • Upoštevamo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
  • Sodelujemo s specializiranimi službami v skupnosti, ki jim lahko svetujejo in pomagajo pri zdravstveni vzgoji.
  • Poglobljeno sodelujemo s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, ki nas dejavno podpira pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.

Posebno skrb namenjamo različnim preventivnim programom s področja preprečevanja nasilja, sprejemanja drugačnosti,  zdrave spolnosti, preprečevanju rabe alkohola, tobaka in drugih drog. Vsebine se prepletajo med učnimi urami, urami oddelčnih skupnosti, med interesnimi dejavnostmi, med šolo v naravi, med dnevi dejavnosti in med drugimi projekti.

S pomočjo programov učenci začutijo aktualne življenjske probleme, povežejo znanja pridobljena pri posameznih predmetih, doprinesejo k dobrim medsebojnim odnosom in so aktivno vključeni v reševanje konkretnih situacij, ki dvigajo zavest o izboljšanju kakovosti življenja. Tako pridobljena in ponotranjena znanja in strategije jim koristijo pri ohranjanju njihovega zdravja  v življenju,  saj kjer je zdravje, je pot odprta inteligenci, umetnosti in modrosti.

Projekt Zdrave šole sta od leta 1993 do 1998 vodili ga. Boža Pirnat in ga. Ivanka Šošter, od leta 1999 do 2001 ga. Sonja Lakovšek, od 2002 do 2012 ga. Nada Duler.

Vsem vodjem projekta Zdrave šole, članom tima in ostalim sodelavcem se zahvaljujemo za njihovo zavzetost in predanost projektu.

Slovenj Gradec, december 2013

Vodja tima Zdrave šole: