Vesolje je zelo, zelo staro, nastalo naj bi kar pred 13,8 milijarde let. Ima pa tudi ogromno zvezd in ostalih galaksij polnih z zvezdami, ki se kot naša galaksija potikajo po vesolju že kar nekaj let. Pri zvezdah je isto kot pri ljudeh, se rojevajo, rastejo in umirajo. Zvezde se rojevajo iz prahu, v meglici kjer je seveda ogromno prahu, nastane nova zvezda. Torej je oblak iz prahu neke vrste porodnišnica, kjer se rojevajo dojenčice. Rojevati naj bi se začele že pred 20 do 35 milijoni leti in če kje vidimo kakšno bolj rdečkasto ali rumenkasto zvezdo, to pomeni, da je ta zvezda živela že dovolj dolgo in je napočil njen čas za smrt. Zvezda umre tako, da se prelevi v rdečo orjakinjo, ki kmalu eksplodira, kot supernova. Če primerjamo naše Sonce in te ”stare” zvezde je naše Sonce odrasel človek, približno 40 let star, te zvezde pa so 3 mesečni otroci. Zvezde, članice iste kopice so po vsej verjetnosti nastale iz iste snovi. Nam najbližja kopica pa je oddaljena samo 1500 svetlobnih let in je na nočnem nebu tako svetla, da jo lahko vidimo celo z daljnogledom.

Članek je pripravila:

Lara JEROMEL, 9.a (učenka Izbirnega predmeta Zvezde in vesolje)