v sredo, 23. januarja 2013, se je velika večina zaposlenih v slovenskih vrtcih, šolah, kulturnih ustanovah in raziskovalnih zavodih pridružila stavki zaposlenih v javnem sektorju, da bi izrazila nasprotovanje nepravičnim in nespametnim varčevalnim ukrepom, ki pomenijo začetek razgrajevanja socialne države, ki bi jo občutili vsi državljani in državljanke: mladi, upokojenci, zaposleni v zasebnem in javnem sektorju. Poslabšanje kakovosti javnih predšolske vzgoje in izobraževanja, zdravstva, socialnih storitev in drugih zelo občutljivih državnih podsistemov, omejevanje dostopa do kulturnih dobrin in vseh ostalih pridobitev socialne države bi prizadelo vse državljanke in državljane, zlasti pa še tiste, ki so že zdaj v deprivilegiranem položaju.

Stavka in protest zaposlenih v javnem sektorju sta bila uperjena tudi proti dejstvu, da je vlada varčevalne ukrepe, ki ne zadevajo le javnih uslužbencev, pač pa posredno ali neposredno vse uporabnike javnih storitev (šolstva, zdravstva, sociale …), sprejela enostransko in brez kakršnih koli pogajanj. Vemo, da ste stavko najbolj občutili prav vi, starši, a ob dejanjih Vlade RS smo bili po stavki prisiljeni poseči. Pomislite, kaj je mogoče storiti v primeru, ko te sogovornik ne želi ne poslušati ne slišati, temveč sam enostransko odloči o vaši usodi in usodi vaših otrok, o vašem materialnem položaju, pogojih dela, vašem življenju in preživetju.

Za SVIZ je uporaba stavke za to, da bi bili slišani in upoštevani kot enakovredni socialni partnerji, le zares skrajno sredstvo in smo ga tako doslej kot ga bomo tudi v prihodnje uporabljali zelo previdno. Kljub redkim skrajno negativnim odzivom s strani staršev smo ob stavki od večine od vas dobili odkrito in neposredno ali pa vsaj tiho podporo vsemu, s čimer si prizadevamo ohraniti vrednote javnega šolstva in dostopnost enakopravnega izobraževanja in vzgoje. Verjamemo, da smo s stavko, ki je bila uperjena zgolj proti nepravičnim vladnim ukrepom in ignorantskemu odnosu do zaposlenih v javnem sektorju, povzročili skrbi tudi vam. A tako kot že stavka aprila lani je bila tudi tokratna potrebna, da odločevalcem jasno pokažemo, kako trdno zagovarjamo načela socialne pravičnosti, kakovostnih javnih storitev in enakih možnosti dostopa do njih za vse državljane. Zagotavljamo vam, da ob naših dejanjih in prizadevanjih vedno mislimo na otroke, ki nam jih zaupate. Zadovoljni smo, da nam je v javnih razpravah uspelo dvigniti zavest o pomembnosti ohranjanja kakovosti in dostopnosti javnih vrtcev in šol.

Ob tej priložnosti se vam še enkrat iskreno opravičujemo za vse nevšečnosti in težave, ki smo vam jih morda povzročili s stavko, in se iskreno zahvaljujemo za razumevanje.

Lepo vas pozdravljamo,

Sindikalna zaupnica: Alenka Puc