Tudi letos so učenci naše šole obeležili 22. april kot mednarodni dan Zemlje, le da je glede na trenutno situacijo potekal drugače. Vsekakor pa ravno tako zanimivo, kot da bi bili prisotni v šoli.

Še posebej so se posvetili problematiki pomanjkanja pitne vode na našem planetu in opravili različne naloge.

Nekateri (učenci od 1. -5. razreda) so si lahko ogledali kratke filmčke, risanke o onesnaževanju našega planeta, ločevanju odpadkov ter o pomanjkanju pitne vode. Če so želeli, so si ogledali oddajo IZIDROM na SLO1, ki je govorila o našem planetu. Ob tem so razmišljali o novih spoznanjih ter kako lahko vsak posameznik prispeva k ohranjanju čiste vode na našem planetu. Pisali so o tem, kaj jih je navdušilo, presenetilo, začudilo, razočaralo …

Učenci od 6. -9. razreda so si ogledali zelo zanimiv film ŽEJNI PLANET, ki je posnet v okoli 20 državah, razkriva skrivnostni in navdušujoči svet celinskih voda skozi spektakularne zračne posnetke, narejene v težko dostopnih in redko posnetih krajih, kot so Južni Sudan ali Severni Kongo. Omogoči nam odkrivanje najlepših pokrajin na našem planetu, jezer, rek in mokrišč, ki jih je ustvarila voda.

Film ŽEJNI PLANET: https://video.arnes.si/portal/asset.zul?id=u24apoMYhLZUWFYpoVs4R1Li

ČUDEŽ VODE – Ali ste vedeli?

Če bi bila Zemlja le 5 % bliže Soncu, bi bila žgoča brezvodna puščava kot Venera.

Če bi bila le 3 % dlje od Sonca, bi bila zmrznjena puščava kot Mars.

Naš planet je edini, ki ima vodo v plinasti, trdni in tekoči obliki!

Voda je tista, ki Zemljo dela živi planet.

Nekaj mnenj o filmu:

Med gledanjem filma sem se začela vedno bolj zavedati, da je voda resnično bogastvo. Sama si nikoli ne bi predstavljala, kaj ljudje preživljajo za kozarec pitne vode. Kljub temu da večkrat slišimo grozne zgodbe o lakoti, se ne zavedamo, da pomanjkanje čiste vode lahko zagotovo primerjamo s problemi, ki jih povzroča lakota po svetu. Sedaj sem prepričana, da je pomanjkanje vode res največji problem, saj vse življenje na Zemlji temelji na njej. Brez vode ni nič!!!

Janja Planinšec, 9. a

V filmu me je presenetilo, da se že zdaj toliko ljudi trudi zagotoviti pitno vodo ljudem, ki je nimajo. Najbolj se me je dotaknila pripoved ženske, ki še nikoli ni pila čiste vode. Razžalostilo me je, da toliko ljudi še zdaj, v 21. stoletju, nima dostopa do pitne vode, čeprav je to njihova pravica, in da se ljudstva zaradi tega pobijajo med seboj.

Maja Vrhovnik, 9. b

Moj prispevek k bolj čisti vodi je, da ne onesnažujem potokov, rek in morja ter da varčujem z vodo, kjerkoli je to možno.

Navdušilo me je, da smo ljudje vse bolj osveščeni in se trudimo varčevati in ne onesnaževati okolja ter s tem posledično vode.

Preseneča me, da na svetu še veliko ljudi nima čiste vode. Začudilo me je, da v Afriki lahko plačaš tudi z življenjem zaradi pitne vode. Razočaran sem, ker jim ne pomagamo dovolj.

Skrbi me, kakšen bo ta svet, ko bom odrasel in imel svoje otroke.

Aleksander Pohovnikar, 9. a

Film Žejni svet sem si ogledala skupaj z mamo. V njem je predstavljen popolnoma drugačen svet ravnanja z vodo, kot ga živimo v našem okolju. Pri nas pitna voda priteče iz pipe, dovolj je imamo za osebne potrebe in za zalivanje vrta. Voda je pri nas nekaj vsakdanjega.

V filmu pa je predstavljena kot osnovna dobrina, ki ni na voljo vsem. Žalosti me, da je v današnjem času ob tako visokem tehnološkem napredku še vedno veliko ljudi brez pitne vode. Navdušilo pa me je, da na različnih koncih sveta vsak dan iščejo rešitve, kako čim bolje ravnati z vodo.

Film je bil primeren izbor za dan Zemlje.

Ana Marija Krajnc, 8. a

Pred ogledom filma si nisem niti predstavljal, kako je voda zame samoumevna. Ko odprem pipo, priteče iz nje zelo dobra in kvalitetna voda. Spoznal sem, da je voda za planet Zemlja enako, kakor je za človeka njegova kri, saj Zemljo poganja voda, tako kot moje telo poganja kri.

Brez vode življenja ni in ga ne bi bilo.

Pijemo vodo, ki je napajala dinozavre. Je kot neustavljiva žila, zelo močna, lahko lomi skale in odnaša pred sabo vse, kar ji stoji na poti. Najbolj me je razočaralo in zabolelo, ko sem v filmu videl, da se ljudje zaradi vode med seboj pobijajo ter da vsak dan umre 4.000 otrok samo zaradi pomanjkanja vode in njenega onesnaženja.

Če sami ne bomo pripomogli k boljšemu in varčnemu odnosu do vode, potem se bo kmalu zgodilo, kar se sedaj dogaja v državah po Afriki in drugje po sušnih predelih Zemlje. Upam in želim si, da bi kmalu imeli vsi dostop do zdrave pitne vode.

Gal Božič, 6. b